35. Letní filmová škola Uherské Hradiště 2009
Přihlásit Diskuze Anketa Znělka Ohlasy Mapa webu Ročník 2008
Navigace:  Program  >  Přehled cyklů  >  Přednášky a prezentace
english česky
Novinky
Denní aktuality
 • 24.7.2009
 • 25.7.2009
 • 26.7.2009
 • 27.7.2009
 • 28.7.2009
 • 29.7.2009
 • 30.7.2009
 • 31.7.2009
 • 1.8.2009
 • Program
 • Denní program
 • Přehled cyklů
 • Hosté
 • Doprovodný program
 • Youtube degustace
 • Pro návštěvníky
 • Než vyrazíte
 • Registrace
 • Akreditace
 • Ubytování
 • Promítací místa
 • Doprava
 • Novináři
 • O festivalu
 • Co je LFŠ
 • Historie
 • Fotogalerie
 • Mapa festivalu
 • Ke stažení
  Partneři
 • Záštity
 • Mediální partneři
 • Finanční podpora
 • Spolupráce
 • Kontakty

  Hlavní pořadatel

  Asociace českých filmových klubů  Hlavní partneři

  Přednášky a prezentace

  Zde najdete program všech přednášek a prezentací rozdělený do tématických cyklů.

  Film a komiks

  24. 7. / UTB2 / 17:00
  In-dust: Komiksový videoklip

  Komunitní a informační portál indust.cz, který se zabývá českými a slovenskými hudebními klipy, připravil pro návštěvníky 35. ročníku Letní filmové školy v Uherském Hradišti blok klipů, které používají komiksovou estetiku nebo postupy. Po projekci následuje beseda s tvůrcem klipů Janem Mikotou.


  27. 7. / UTB1 / 11:00
  Komiksový den
  11:00–11:50 Jak se rodí komiks (Jerie, Matějíček)
  12:00–12:50 Komiksová scenáristika (Matějíček, Baldýnský)


  Chcete se sami pustit do tvorby komiksu, ale nevíte, jak začít? O své zkušenosti a postupy se podělí Tomáš Baldýnský, strůjce Baldachýnu a Kompostu, ale také scenáristická třetina Zeleného Raoula a spoluautor seriálu Comeback, a Tomáš Hibi Matějíček, scenárista komiksového alba Šifra Mistra Hanky.

  13:00–13:50 Komiksový překlad (Podaný)

  Jaké nástrahy a úskalí čekají na tvůrce uměleckého překladu? S jakými obtížemi se musí potýkat na komiksovém poli oproti jiným disciplínám? Své dosavadní zkušenosti bude tlumočit Richard Podaný, jeden z nejuznávanějších současných komiksových překladatelů, uznávaný i v oblastech žánrové sci-fi a vznosné beletrie.

  14:00–14:50 Komiks a film (Flígl)
  15:00–15:25 Aargh!


  Revue AARGH! se zrodila v roce 2000 jako první z nové vlny časopisů usilujících o obnovení zpřetrhané tradice českého komiksu. Primární důvod pro její založení představovala chybějící publikační platforma pro mladé komiksové tvůrce. Kromě prezentace aktuální domácí scény se AARGH! systematicky věnuje také tvorbě autorů z okolních středo- a východoevropských zemí a publicistice zaměřené na pozapomenuté kapitoly historie českého komiksu i na přesahy do dalších médií. Během let se AARGH! propracoval od černobílého fanzinu do podoby stotřicetistránkové barevné publikace, jež vychází s podporou kulturních grantů. Občanské sdružení Analphabet Books, které AARGH! vydává, se dále věnuje organizování výstav (Generace nula, Návraty Komety) a dalším aktivitám podporujícím rozvoj komiksu u nás. Na prezentaci se zájemci budou moci seznámit s minulostí i plánovanou budoucností revue AARGH! a současně se dovědět, jak to dnes s komiksem v Česku vlastně vypadá.

  15:25–15:50 KomiksFEST!

  Multimediální komiksový festival KomiksFEST!, doprovodná revue, semináře a workshopy, produkce komiksů na klíč nebo vydávání původní tvorby: to jsou jen některé z aktivit občanského sdružení na podporu komiksu SEQENCE o.s. Prezentovat festival i sdružení bude Tomáš Hibi Matějíček, jeho programový ředitel.


  28. 7. / UTB1 / 17:00
  Vladimír „Zarkoff“ Zavadil: Tintin, mladistvý osmdesátník
  Přednáška se dotkne těchto témat:
  - oslavy Tintinových osmdesátin v Belgii
  - Hergého životopis
  - příběh „Tintin v zemi Sovětů“
  - příběh „Tintin v Kongu“
  - Tintinova dobrodružství, která dosud u nás nevyšla
  - charakteristika tintinovské série


  29. 7. / Reduta - komorní sál / 11:00
  Pavel Ryška: Kopie života? Stručná historie animace od rotoskopu k rotoshopu

  Počítačové aplikace, jako je například Rotoshop Boba Sabistona stojí (prozatím) na konci dlouhého vývoje nápadu Maxe Fleischera, který si roku 1917 nechal patentovat zařízení, umožňující překreslovat záznam živé akce. Přednáška je stručným přehledem historie techniky, jenž měla pohyblivým kresbám vdechnout život. Pavel Ryška je doktorandem FAMU, kde také přednáší o dějinách animovaného filmu.


  31. 7. / Reduta - komorní sál / UTB1 / 17:00
  Tomáš Prokůpek: Skrytá historie českého komiksu

  Když se řekne český komiks, každý si nejspíš vybaví Rychlé šípy, Čtyřlístek nebo Káju Saudka. Kořeny komiksu u nás ale sahají hluboko do 19. století a během 1. republiky i těsně po 2. světové válce prožívaly kreslené příběhy bouřlivý vývoj, který později upadl v zapomnění. Do tvorby komiksu se přitom zapojovali jak autoři, kteří se současně prosadili v jiných výtvarných disciplínách, tak tvůrci, kteří dosáhli výrazných úspěchů pouze na tomto poli.


  30. 7. / Klub kultury - malý sál / 14:30
  Ivo Legner, Josef Blažek: Nevídaní hrdinové komiksových filmů


  31. 7. / UTB2 / 14:30
  Helena Diesing: Filmová a televizní tvorba Káji Saudka

  Král českého komiksu Kája Saudek výtvarně spolupracoval na filmech Kdo chce zabít Jessii? (1966) a Čtyři vraždy stačí drahoušku (1971), které patří do zlatého fondu české kinematografie. Kromě titulků či mezititullků a komiksů pro tyto filmy, vytvořil i propagační materiály k nim. Další kapitolou Saudkovy tvůrčí dráhy je spolupráce s Českou televizí na pořadu Pionýrská vlaštovka, pro níž v letech 1976 - 1981 kreslil týden co týden titulky, mezititulky a dekorace. S velkým ohlasem veřejnosti se setkal pořad Okna vesmíru dokořán (1983-1989) tvůrčí trojice Vladimír Železný, Jiří Grygar, Kája Saudek, který vysílala Slovenská televize. Jako vhodná forma prezentace se ukazuje komentované promítání vybraných filmových smyček a jejich konfrontace se Saudkovými originály. Kája Saudek kreslil také "tabule" pro mordýřskou baladu Don Špagát (cca 4 min) odvysílané v jednom z pořadů Grand Super Tingl Tangl Jiřího Suchého a Šlitra a krátký film Nečekané dědictví (19, 5 min).


  31. 7. / Klub kultury - malý sál / 17:00
  40. let Čtyřlístku – hrdinové generací
  Součástí programu projekce dokumentu „Hledání tajemství zeleného mýdla".

  Fokus: Rakousko

  25. 7. / UTB2 / 14:30
  Olaf Möller: Fenomén rakouského Heimat filmu

  Heimatfilm je filmový subžánr, typický pro německy mluvící oblast, který je zasazen do kýčovitého prostředí alpských velikánů a který operuje s přepjatou sentimentalitou. Německý publicista Olaf Möller spolupracující s předními světovými filmovými časopisy (Senses of Cinema, Film Comment), představí posluchačům jeho specifika.


  26. 7. / UTB2 / 14:30
  Brigitta Burger-Utzer: Sixpackfilm – prezentace experimentálních filmů

  Sixpackfilm je nejen v rakouském, ale i ve světovém kontextu unikátní společností zabývající se archivací, katalogizací a prezentací experimentálních filmů. O základních principech fungování společnosti Sixpackfilm pohovoří její ředitelka Brigitta Burger-Utzer.


  30. 7. / UTB1 / 11:00
  Barbara Pichler: Diagonale – festival rakouského filmu

  Ředitelka největšího festivalu rakouského filmu Diagonale, který se každoročně koná v Grazu, osobně představí svůj festival a přiblíží jeho historii, současnost a budoucnost. Zároveň posluchačům poodhalí klíč výběru sekce Diagonale Choice.

  Visegrádský horizont

  26. 7. / Slovácké divadlo / 20:30
  Karel Vachek: vlastnoruční koláž 1963–2006 (komentované pásmo filmů)


  29. 7. / UTB2 / 14:30
  Tadeusz Lubelski: Postavení Zbyszka Cybulskeho v polské kinematografii

  Přepisování minulosti

  24. 7. / UTB1 / 17:00
  Habsburk? Masaryk? Lenin? (prezentace – Jaroslav Pinkas a studenti)

  Projekce 16-ti minutového dokumentu, který byl natočen v rámci gymnaziální, bude obohacena o krátkou úvahu  Mgr. Jaroslava Pinkase o využití filmu ve výuce, po projekci nastane prostor pro diskusi nad problematikou využití filmu v pedagogické praxi i besedu s tvůrci, studenty, které se zúčastní Mirek Píbil (střih) a Eduard Hübner (režie) – max rozsah 75 minut.


  25. 7. / UTB2 / 17:00
  Jaroslav Pinkas: Film a dějiny - audiovizuální materiály v pedagogické praxi

  Tématem pro přednášku Mgr. Jaroslava Pinkase bude metodika, výhody a úskalí použití audiovizuálních materiálů při výuce dějepisu (ale třeba i ZSV a dalších předmětů). Součástí přednášky bude i projekce školního dokumentu Banální zlo normalizace.


  26. 7. / UTB1 / 14:30
  Petr Cajthaml: Proměny kulturní politiky v jakešovském Československu

  Československo ve druhé polovině osmdesátých let v konfrontaci se ze Sovětského svazu importovanými idejemi perestrojky muselo ustoupit z léta proklamovaných, rigidně stalinistických pozic, které ve věci kulturní politiky zastávalo. O nastínění tohoto procesu očima archivních dokumentů se pokusí Mgr. Petr Cajthaml.


  27. 7. / UTB1 / 17:00
  Daniel Růžička: Československá televize v roce 1989 - Hra na normalizaci

  Situace v Československé televizi v roce 1989 věrně kopírovala situaci ve společnosti. Na jedné straně vedení televize, tvrdě hájící zájmy současného jakešovského vedení, ale zároveň snažící se o jakousi virtuální perestrojku a "objektivitu" ve vysílání, na druhé straně zaměstnanci televize, tvůrčí pracovníci i redaktoři, kteří viděli stav státu a společnosti, a přesto jej nemohli na obrazovce reflektovat.


  28. 7. / Reduta - komorní sál / 11:00
  Luboš Ptáček: K pojmu angažovanosti v díle Věry Chytilové

  Přednáška se soustředí na zneužívaný pojem angažovaného umění v kontextu dokumentární a hrané tvorby Věry Chytilové. Režisérka svérázným způsobem vtěluje své názory (zejména politické a gendrové) do struktury uměleckého díla a tak naplňuje jeden ze základních konceptů moderního umění.


  28. 7. / Reduta - komorní sál / 17:00
  Aleš Říman - Hynek Bouchal: Česká literatura a literární život za doznívající normalizace a době bezprostředně polistopadové

  Předmětem přednášky by měla být především tvář tzv. oficiální normalizační literatury v konci osmdesátých let a pokus o zamyšlení nad její soudobou i současnou čtenářskou reflexí. V čem spočívalo kouzlo kdysi tolik populárních prozaiků, jakými byli kupříkladu Zdeněk Zapletal či Petr Prouza a proč se nedokázali adaptovat na nové celospolečenské klima po sametové revoluci? O čem psali mladí básníci v době vrcholící perestrojky a proč, proboha?

  Směr Hollywood

  27. 7. / Slovácké divadlo / 14:30
  Michael Málek: Směr Hollywood (Evropští filmaři / emigranti v Hollywoodu)

  Hollywood vždycky závisel na přílivu tvůrců zvenčí. Ať to bylo z newyorského divadelního prostředí nebo z Evropy a v poslední době i z jiných koutů světa. Důvody pro imigraci filmových tvůrců do Hollywoodu byly různé a měnily se v průběhu let. Důraz bude v přednášce kladen na německou a rakouskou emigraci židovských umělců ve 30. letech, ale budu se zabývat i emigrací pozdější, která se pomalu měnila z životní nutnosti (jakou byl např. útěk před Hitlerem) ve svobodné rozhodnutí tvořit v uznávaném centru současné filmové zábavy, kterou nazývám emigrací „ekonomickou“. Dostane se i na politické emigranty, jak na generaci tvůrců 60. let, kteří odešli z východní Evropy za možnostmi svobodného vyjadřování, tak i generace pozdějších emigrantů (např. z Číny), která už je na pomezí emigrace politické a ekonomické. Pozornost bych chtěl věnovat i emigraci obrácené, tedy odlivu tvůrců z politických důvodů do Evropy (zejména v době mccarthismu).


  31. 7. / UTB1 / 11:00
  Jiří Voráč: Kanadské období Emila Radoka

  Emil Radok a jeho multiscreen Zkrocení démonů. Emil Radok (1918-1994) patřil k průkopníkům moderních audiovizuálních systémů a proslul jako tvůrce polyekranu. V této praxi pokračoval i poté, co po roce 1968 odešel do Kanady, kde mj. realizoval pro kanadský pavilon na EXPO 1986 ve Vancouveru Taming of the Demons (Zkrocení démonů), unikátní multiscreen zachycující dějiny komunikačních technologií. Součástí přednášky, která uvede Radokovo originální dílo do kontextu českého posrpnového exilu v Kanadě, bude projekce Taming of Demons (1986).

  Ostatní

  25. 7. / UTB1 / 20:30
  Fotojatka: prezentace

  Prezentace toho nejlepšího ze tří ročníků festivalu Fotojatka, který ozvučenými projekcemi v kinosálech představuje tvorbu špiček české i mezinárodní tvůrčí a dokumentární fotografie. Navzdory svému názvu nejde o festival nijak krvelačný, jeho pojmenování je podle organizátorů v podstatě jen metaforou pro celovečerní intenzivní promítání fotografií. Na projekci zhlédnete práce Jindřicha Štreita, Jean Revillarda, Michała Szlagy, Kamily Musilové, Michala Macků, RNDr. Františka Weydy nebo Martina Kollára.


  26. 7. / UTB1 / 20:30
  Vladimír Hendrich: Sex, porno a (devalvace) fantazie

  Sex, porno a (devalvace) fantazie: Historický vývoj a soudobá produkce sexuálně-erotických a pornografických filmů a jejich aktuální společenské a kulturně-politické souvislosti očima filmového kritika Vladimíra Hendricha. Ve svém komponovaném pořadu se filmový publicista Vladimír Hendrich pokusí stručně zmapovat historický vývoj sexuálně-erotických a pornografických filmů a bude se zamýšlet nad aktuálními společenskými a kulturně-politickými souvislostmi jejich novodobého boomu. Námětem pořadu je proměňující se charakter sexuálně-erotických a pornografických filmů nejen ve vztahu k cenzuře, ale také ve vztahu k mainstreamovým kasaštykům na straně jedné a k takzvaně obscénním opusům průkopníků moderní filmové režie na straně druhé.


  28. 7. / Mír / 17:00
  Křest knihy „Ostáva člověk – Martin Slivka“ (před projekcí Děti vetru)

  V prvý júnový týždeň sa z tlačiarne na svetlo sveta dostala kniha „Ostáva človek – Martin Slivka.“ Voľne nadväzuje na film „Martin Slivka – Muž, ktorý sadil stromy“  režiséra Martina Šulíka. Snímka vznikla v produkcii TRIGONu a premiéru mala v roku 2007. Jej autormi  a zostavovateľmi sú Rudolf Urc, Ingrid Mayerová a René Lužica. Kniha vznikala v produkcii spoločnosti TRIGON PRODUCTION, s.r.o. v rokoch 2007-2009 v spolupráci so Slovenským filmovým ústavom a VŠMU v Bratislave. Finančne ju podporilo Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky a Slovenský literárny fond. Titul obsahuje spomienky nielen rodinných príslušníkov Martina Slivku, ale aj mnohých osobností kultúrneho, umeleckého a spoločenského života. Medzi nimi napríklad Milana Rúfusa, Iľju Zeljenku, Ondreja Demu, Ladislava Ťažkého, Patrika Pašša, Dušana Trančíka, Martina Šulíka, Vlada Balca, Viliama Grusku, Pavla Branka. Titul prináša taktiež kompletnú filmografiu a bibliografiu Martina Slivku, ako aj fotografie z jeho súkromia i umeleckého pôsobenia. Výraznú podporu našli autori u vdovy po Martinovi Slivkovi, u pani Oľgy Slivkovej. Seriózne fakty odľahčujú spomienky na úsmevné príhody a vtipné citácie ústrednej postavy.  Ambíciou autorov bolo prostredníctvom spomienok zachytiť svojbytnú tvorivú atmosféru druhej polovice 20. storočia u nás.


  28. 7. / UTB 3 / 17:00
  Martin Jiroušek: Harry Kümel: profil klasika fantaskní tématiky


  29. 7. / UTB1 / 11:00
  Film a kino - spojité nádoby? I. (prezentace)
  Moderátor: Petr Pláteník
  Hosté: Karel Strachota, Petr Slinták


  29. 7. / UTB1 / 14:30
  Film a kino - spojité nádoby? II. (prezentace)
  Hosté: František Topinka, Pláteník, Bednařík


  30. 7. / Hvězda / 10:00
  Digitální kino od A do Z
  Moderátor: Petr Vítek
  Mluvčí: Petr Vítek, Mirek Sochor, Miloš Tourek


  30. 7. / UTB1 / 14:30
  Digitální věk – prezentace
  Moderátor: Petr Vítek
  Hosté: Olga Raitoralová, Mirek Sochor, Miloš Tourek, Maciej Gil, Peter Dubecký

  zpět nahoru domů
  Všechna práva vyhrazena / © 2008 Asociace českých filmových klubů / realizace nextWEB / admin

  Fotogalerie

  Vyhledat na webu


  Zprávy České televize

  + Zprávy z LFŠ 1 (25.7.)
  + Zprávy z LFŠ 2 (26.7.)
  + Zprávy z LFŠ 3 (27.7.)
  + Zprávy z LFŠ 4 (28.7.)
  + Zprávy z LFŠ 5 (29.7.)
  + Zprávy z LFŠ 6 (30.7.)
  + Zprávy z LFŠ 7 (31.7.)
  + Zprávy z LFŠ 8 (1.8.)
  + Zprávy z LFŠ 9 (2.8.)

  Ohlasy na letošní ročník

  Ohlasy na 35. Letní filmovou školu Uherské Hradiště

  Znělka festivalu

   

  Zajímavé odkazy

  AČFK
  ASFK

  Kino Hvězda
  Národní filmový archiv
  Slovenský filmový ústav
  Europa Cinemas

  Mgr.Jaroslav Kocinec LL.M.

  LFŠ na Facebooku
  LFŠ event na Facebooku


  Table 'acfkcz.lfs09_cntua' doesn't exist